26 Čvn

Lateral Line (LL) – Boční Línie

  • By: ProSapiens
  • Blog
Lateral Line vede z chodidla přes stehno a trup v košovém vzoru až k uchu.

Lateral Line je po obou stranách těla. Začíná z vnější strany od středu chodidla, okolo vnější strany kotníku, a pokračuje nahoru po vnější straně stehna, odkud pokračuje podél trupu v „košovém propletení“ – ve vzoru šňůrek v botách – pokračuje pod ramena a směřuje k lebce v oblasti ucha.

Posturální funkce

LL slouží k vyvážení těla zepředu a zezadu a bilaterálně k vyvážení těla doprava a doleva. Rovněž pomáhá při zprostředkování sil mezi ostatními povrchovými liniemi Superficial Front Line, Superficial Back Line, Spiral Line a všemi Arm Lines. Působí také na stabilizaci trupu a nohou, aby byly dostatečně koordinované, tak aby se zabránilo vybočení těla během pohybu.

Pohybová funkce

Účastní se na tvorbě laterálního ohybu v těle (laterální flexe trupu, addukce v kyčli a evertování nohy). Funguje však také jako nastavitelná „brzda“ pro boční a rotační pohyby trupu.

Lateral Line v detailech

Laterální longitudinální klenba je důležitou součástí chodidla, která působí jako tlumič nárazů a zlepšuje stabilitu při stání a chůzi. Propojení mezi mediální a laterální stranou chodidla na laterální straně těla je zajištěno svaly a šlachami, které jsou zde popsány:

  1. Fibularis longus (dříve nazývaný peroneus longus) je dlouhý sval v laterálním kompartmentu dolní končetiny. Jeho šlacha začíná v kloubu mezi 1. metatarzálem a 1. cuneiformem (klínovou kostí) ve středové části chodidla. Šlacha poté prochází bočně pod nohou a přes kanálik v cuboidní kosti (kostěné kosti) směrem k laterální straně kotníku.
  2. Fibularis brevis (dříve nazývaný peroneus brevis) je kratší sval, který se nachází v laterálním kompartmentu dolní končetiny. Jeho šlacha se odděluje od spodku 5. metatarzálu a prochází nahoru a zpět k zadní straně fibulárního malleolu (laterální kotník).
  3. Oba svaly, fibularis longus a fibularis brevis, tvoří jedinou svalovou složku laterálního kompartmentu dolní končetiny a jsou pevně spojeny s fibulou. Tímto propojením poskytují oporu pro laterální longitudinální klenbu podél trati.

Fibularis longus je sval dolní končetiny, jehož šlacha začíná v kloubu chodidla, prochází bočně pod nohou a směřuje k laterální straně kotníku.

Fibularis brevis je kratší sval dolní končetiny, jehož šlacha se odděluje od 5. metatarzálu a směřuje k zadní straně laterálního kotníku.

Změna názvů svalů z „peroneální“ na „fibularis“ je součástí nové anatomické konvence, a ačkoliv se starší název může ještě stále používat, je důležité dodržovat novou terminologii.

Posturální kompenzační vzory

Lateral Line (LL) myofasciální meridiány jsou důležité pro udržování rovnováhy a stability těla. Na pravé i levé straně těla jsou dva LL meridiány, které jsou dostatečně daleko od středové linie, aby na kostru vyvíjely podstatně větší pákový efekt ze strany na stranu než jedna z dvou Superficial Front Line (SFL) nebo Superficial Back Line (SBL). LL meridiány jsou obvykle nezbytné při zprostředkování nerovnováh mezi levou a pravou stranou, které by se měly vyhodnotit a řešit včas v globálním plánu léčby.

Běžné posturální kompenzační vzorce spojené s LL zahrnují:

  1. Pronace nebo supinace kotníku – postavení nohy dovnitř nebo ven.
  2. Limitovaná kotníková dorziflexe – omezení pohybu kotníku směrem nahoru.
  3. Valgus a varus – postavení kolena nebo kotníku dovnitř (valgus) nebo ven (varus).
  4. Omezená addukce nebo chronická abdukční kontrakce – omezení pohybu nohy směrem k středové linií těla nebo svalové zkrácení svalů, které ji odvádějí.
  5. Lumbar side-bend nebo lumbální komprese – boční ohybové pohyby dolní části zad nebo stlačení obratlů v bederní oblasti.
  6. Boční posun hrudníku na pánvi – posunutí hrudníku směrem k jedné straně těla v důsledku nerovnováhy mezi LL meridiány.
  7. Hluboké zkrácení mezi sternem (hrudní kostí) a sakrem (křížovou kostí) – omezení pohybu a flexibility v oblasti hrudníku a zad.
  8. Omezení ramen kvůli nadměrnému zapojení kvůli stabilitě hlavy, zejména při držení hlavy vpřed (head forward posture) – napětí v oblasti ramen a krku způsobené nevhodnou polohou hlavy.

Lateral band

Lateral band (Lateralní pásek) plantární fascie je důležitou strukturou v chodidle, která pomáhá udržovat laterální rovnováhu. Ačkoli technicky není součástí Lateral Line (LL) meridiánu, je zahrnut v Superficial Back Line (SBL) a má významný vliv na stabilitu chodidla.

V případě, že jsou boční svaly oslabené nebo chodidlo je v eversi (přechod do supinace) nebo pronaci (přechod do pronace), lateralní pásek plantární fascie působí jako stabilizační prvek. Z vnějšího spodního okraje calcaneus (patní kost) se rozprostírá směrem dopředu k 5. metatarzálu, kde se napojuje na základnu.

Fibularis = Peroneus

Hloubka šlachy fibularis longus a krátkost fibularis brevis na spodní straně chodidla omezují možnosti práce s oblastí LL pod malleolem. Proto je vhodné začít s laterálním crurálním kompartmentem. Fibularis longus a brevis jsou spojené v tomto kompartmentu, který je ohraničen septami na obou stranách.

Přední septum se nachází na přibližně rovné linii mezi laterálním malleolem a přední částí hlavy fibuly. Zadní septum, které je mezi fibularis a svalom soleus, můžete vystopovat od přední části Achillovy šlachy až těsně za hlavou fibuly. Tyto septa a překrývající se crurální fascie jsou vhodná místa pro otevření a řešení různých forem kompartmentového syndromu.

Svaly fibularis jsou často posturálně používány k zabránění dorziflexie, jako je to při stání, a mohou způsobit nadměrnou eversi (otočení vnější strany nohy směrem ven) v případě, že jsou příliš krátké. Je důležité posoudit a správně nastavit délku a funkci těchto svalů, aby se předešlo problémům souvisejícím s posturou a kompenzačním vzorcem.

Stehno a fasciální struktury

Krátký peroneální sval (fibularis brevis) má původ v dolní části fibuly a dlouhý peroneální sval (fibularis longus) směřuje nahoru k hlavě fibuly. Toto propojení myofasciálního meridiánu s biceps femoris je součástí širší sítě svalů a fascií, která zahrnuje iliotibiální trakt (ITT) a je spojena s rozsáhlým skládáním spodních vláken. ITT začíná od laterálního tibiálního kondylu a rozšiřuje se směrem nahoru, aby zahrnoval velký trochanter stehenní kosti. Napětí v fasciálním límci ITT, podporované horními abduktory svaly a dolním vastus lateralis, udržuje hlavici femuru v acetabulu a pomáhá odvádět tlakové napětí od krčku femuru.

Krátký a dlouhý peroneální sval jsou spojeny s biceps femoris a ITT, tvoří síť svalů a fascií podporující stabilitu kyčle a distribuci tlaku v noze.

Dlouhý peroneální sval (LL) se dále rozšiřuje nad velkým trochanterem a zahrnuje tři svalové části:

  1. tensor fasciae latae,
  2. horní vlákna gluteus maximus a
  3. gluteus medius.

Všechny tyto myofascie sestupují na vnějším okraji iliakálního hřebene a sahají od ASIS po PSIS. Celý tento svalový komplex se zapojuje ve stojící noze při každém kroku, aby naklonil trup směrem k nestojící noze a pomohl předcházet addukci stehna. Tento mechanismus vyžaduje stabilizační napětí v celé dolní části dlouhého peroneálního svalu (LL) a slouží jako zjednodušená struktura tensegrity.

Iliotibiální trakt (ITT)

ITT je důležitou součástí laterálního svalového systému nohou a hraje klíčovou roli v dlouhém peroneálním svalovém systému LL. Jeho původ se nachází na vnější straně kolena, přičemž se rozprostírá směrem nahoru ke třem vrcholům:

  1. přednímu spodnímu iliakálnímu hrbolu (ASIS – anterior superior iliaca spine),
  2. zadnímu spodnímu iliakálnímu hrbolu (PSIS – posterior superior iliaca spine) a
  3. silnému fasciálnímu úponu na střední části iliakálního hřebene.

V závislosti na posturálním úhlu pánve může být účelnější uvolňovat přední nebo zadní stranu ITT podle toho, která je tužší. Pravo-levá nerovnováha v tónu ITT se může projevit jako laterální sklon pánve. Dysbalance mezi ITT a aduktory svaly může být přítomna ve formě valgózních (s koleny směřujícími ven) nebo varózních (s koleny směřujícími dovnitř) kolen, což souvisí s laterálním nebo mediálním posunem kolenní osy.

Iliotibiální trakt spojuje koleno s pánví, ovlivňuje postoj a rovnováhu, a může způsobovat nerovnováhu v tónu svalů vedoucí k odchylkám kolenní osy.

Význam ITT spočívá v jeho schopnosti stabilizovat koleno a bědro, zajišťovat pohyb a podporovat správné držení těla. Proto je důležité rozpoznat a řešit případné nerovnováhy v ITT, aby se předešlo problémům spojeným s bolestí a dysfunkcí kolena, bědra a pánve.

Abductory

Svaly abduktorů, včetně tensora fasciae latae a gluteálních svalů, hrají důležitou roli při stabilizaci a pohybu bědra a kolena. Při práci na jejich uvolnění je důležité přistupovat individuálně podle potřeby, zejména při předním naklonění pánve (anterior pelvic tilt).

Nezanedbávejte „stranu“ velkého trochanteru (trochanter major), kde se připojují některé svaly a šlachy, protože jeho podrobné uvolnění může přinést zlepšení pohybu a flexibility.

Výhybky v axiální části

Když přecházíme z apendikulární části (dolní končetiny) do axiální části (kosti horní části těla) v dlouhém peroneálním svalu LL, narazíme na výhybky, které narušují obecná pravidla anatomie vláken. Iliotibiální trakt připomíná tvar „Y“, přičemž jeho horní koncovky směřují k přednímu a zadnímu spodnímu iliakálnímu hrbolu ASIS a PSIS.

Ačkoli bychom podle pravidel očekávali pokračování myofasciálních linií směrem ven a nahoru od ASIS a PSIS, tato pokračování se skutečně nacházejí ve Spirální a Funkční linii (Spiral a Functional Line). Pozorujeme však, že myofascie se podél boku trupu uspořádala do pleteného koše, kde se fasciální roviny kříží.

Tyto změny směru sice narušují pravidla anatomie vláken, ale vytvářejí síť nebo sítě, které obsahují každou stranu těla jako celek (podobně jako staré čínské pasti na prsty). Výsledkem je široká síť linií, která pokrývá bok trupu od bědra až po ucho.

Iliakální hřeben

Horní okraj iliakálního hřebene (hřeben pánevní kosti) poskytuje spojení pro latissimus dorsi a tři vrstvy břišních svalů. Vnitřní dvě vrstvy, obliques, jsou součástí LL a jsou fasciálně spojeny s ITT přes okraj hřebene ilia. External obliques se připojují k vnějšímu okraji iliakálního hřebene, internal obliques k jeho hornímu okraji a transversus abdominis (součást Deep Front Line) k vnitřnímu okraji.

Pokud jde o LL, iliakální hřeben je častým místem hromadění pojivové tkáně a jeho „očištění“ od kosti může pomoci při obnově délky LL. Zde je důležitá orientace: v případě předního naklonění pánve (anterior pelvic tilt) je třeba tkáň posunout dozadu (posteriorně); v případě zadního naklonění pánve (posterior pelvic tilt) je potřebný opačný postup. Při neutrálním naklonění pánve se energie může šířit tkání jakýmkoliv směrem od středové čáry.

„X“ vzor s aktivací internal obliques, které zvedají spodní žebra při posunu hrudníku vzad, a prodloužením external obliques pro opačný pohyb žeber směrem dolů a dopředu.

Pokud se hrudník posouvá vzad (posteriorně) ve vztahu k pánvi, spodní boční žebra se přibližují k zadní straně iliakálního hřebene. V takových případech je třeba se zaměřit na část internal obliques v této oblasti, který je součástí „X“ vzoru, zvednout žebra směrem nahoru a dopředu (superiorně a anteriorně). Mnohem méně často, když se tato dolní žebra pohybují směrem dolů a dopředu k pánvi, je třeba prodloužit external obliques.

Proto přepneme přepínač od PSIS k nejzadnějším vláknům internal obliques, které směřují nahoru a dopředu k dolním žebřům. Nad tímto místem se nachází povrchovější dráha od ASIS, tvořená zadními vlákny external obliques, které směřují nahoru a dozadu. Vlákna obou těchto svalů jsou téměř svislá podél boční strany trupu, ale stále se navzájem prolínají.

Hrudník

Tyto břišní obliques se upínají ke spodním volným abdominálním (břišním) žebřům. Můžeme s nimi pracovat prostřednictvím samotných žebří a svalů mezi nimi. Boční strana hrudníku je také pokryta podobným vzorem myofascie: external intercostals (vnější mezižeberní svaly) směřují směrem dozadu a nahoru, zatímco internal intercostals (vnitřní mezižeberní svaly) směřují dopředu a dolů. Tyto svaly pokračují ve stejném vzoru nahoru po hrudníku, pod překrývajícím se ramenním pletencem a souvisejícími svaly až po první žebra na spodku krku.

Břišní obliques, spojené s dolními žebry, jsou součástí vzoru s vnějšími a vnitřními mezižeberními svaly, který se táhne od hrudníku k prvním žebřím pod krkem.

Ačkoliv intercostals mají podobný design jako obliques, jsou mnohem kratší, rozprostírají se mezi žebry, a proto se na ně reaguje jinak. Fascie nad žebry se dá natáhnout nebo pohybovat pomocí širokých ohybů. Intercostals mohou být částečně ovlivněny vkládáním prstů mezi žebra zvenčí, ale velikost změny je omezená.

Ruka umístěná na vnější straně může být stimulem pro klienty, aby si pomohli při dýchání otevíráním žebří zevnitř. Nezanedbávejte boční stranu horních žeběr, kterou můžete nahmatat umístěním ruky na žebra s prsty směřujícími do podpaží mezi svaly pectoralis a latissimus. Jemným zasunutím ruky do podpaží se dostanete na boční stranu druhého a třetího žebra, ať už při přímé manuální práci nebo pro zlepšení pohybu při dýchání.

Krk

V krku se vzor ,,X“ opakuje od žebří po lebku, stejně jako v předchozích částech LL. Tento X leží hluboko a směřuje dopředu a nahoru sternocleidomastoideus (SCM) a pak jde dozadu a dolů splenius capitis.

Sternocleidomastoideus – „dozadu a nahoru“ – spolupracuje s dvěma liniemi SFL a LL. Pokud bude SFL stažena (bude táhnout tělo směrem dolů), nepříznivě to ovlivní i LL krku.

V krku se „X“ vzor opakuje s SCM směřujícím dopředu a nahoru a splenius capitis dozadu a dolů, oba ovlivňují LL a SFL linie, přičemž napětí v SFL negativně ovlivňuje LL krku.

Na opačné straně je splenius capitis – „dozadu a dolů“ – má podobné místo úponu jako úpon SCM.

Lateral Line v rameni

Je zjevné, že Lateral Line a ramena jsou propojeny: paže visí z boků těla, kryjí boční žebra a myofascii Lateral Line. Nicméně, nesmíme zapomenout, že Lateral Line přímo neovlivňuje ramenní pletenec: v trupu představuje čáru axiální kostry. Jedná se pouze o konceptuální oddělení – tkáně Arm Lines (Pažní linie) se samozřejmě přímo prolínají s tkáněmi Lateral linie.

Tato konceptuální oddělení má však důležitý praktický význam, protože se domníváme, že podpora hlavy je efektivněji prováděna jako celková axiální událost, čímž ramena zůstávají zcela bez účasti na podpoře hlavy. Napjatá rovnost mezi SCM a svaly splenius je dostatečná pro dosažení vnější boční podpory hlavy, pokud je pod ní umístěna základní struktura hrudního koše.

Existuje však skupina Arm Line myofascie, která se může nechtěně zapojit do toho, co je úkolem Lateral Line – vyrovnávání podpory hlavy. Jedním z nich je levator scapulae, který spojuje krční příčné výběžky s horním úhlem lopatky. Tento sval je paralelní se svaly splenius a je dobře umístěn, aby vyrovnal jakýkoliv přední tah působící na krční páteř nebo hlavu.

Levator scapulae a horní část trapeziu se mohou nechtěně zapojit do úlohy Lateral Line v podpoře hlavy, což narušuje dynamickou rovnováhu „X“ vzorů a zneužívá LL nezávisle na ramenním pletenci.

Problém spočívá v tom, že lopatka není pevným základem podpory a důsledkem obrácení odstupu a úponu pro použití levator scapulae jako „cervicus-preventus-going-forwardus“ je často to, že lopatka se začne táhnout směrem k zadní části krku. Klienti často hlásí bolest s trigger body u dolního úponu levatoru, přičítajíci to „stresu“, i když skutečnou příčinou je jejich reakce na všudy přítomné držení hlavy směrem dopředu, což je samo o sobě běžná reakce na stres.

Horní část trapeziu, odstupující od vnějšího okraje klíční kosti (clavicula), může podobně suplovat stabilnější a axiální SCM, přičemž rameno se opět zapojuje do podpory hlavy. Tento vzorec je nyní možné chápat jako zneužití LL, která by měla být základem a být relativně nezávislá na ramenním pletenci. Když dochází k narušení dynamické rovnováhy „X-ů“ z LL, snaží se toto nahradit levator nebo trapezius.

Literatura:

  1. Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Science
  2. Myers, T., & Earls, J. (2017, June 27). Fascial Release for Structural Balance, Revised Edition. North Atlantic Books.
  3. WILKE, Jan a KRAUSE, Frieder. Myofascial chains of the upper limb: A systematic review of anatomical studies. Online. Clinical Anatomy. 2019, roč. 32, č. 7, s. 934-940. ISSN 0897-3806. Dostupné z: https://doi.org/10.1002/ca.23424. [cit. 2024-03-18].
Posted in: Blog