21 Úno

JAK VEN ZE ZAČAROVANÉHO KRUHU POHYBU 2.ČÁST

  • By: Terezka Zaťková
  • Blog

Jeníček je 45 letý informatik, otec dvou dětí. Dělá práci, kterou miluje a miluje svou rodinu, se kterou tráví, co nejvíce času. Kromě rodiny má rád knihy a chodí hrát golf s kamarády, na rekreační úrovni.

Občas mívá mírné bolesti spodních zad. Nevěnuje tomu moc pozornost. Čas plyne a bolest se začíná zhoršovat.

Jednu sobotu jde pracovat kolem zahrady a během toho ho sekne! Tady mu dalo tělo dostatečný signál k tomu, že by měl tomu začít věnovat větší pozornost.

I SEZENÍ JE POHYB

Je mnoho podobných příběhů, které si lidé zažili se svým tělem. Tímto způsobem se na lidi odráží digitální věk. Tvůj organismus se přizpůsobuje na základě toho, v jakém prostředí žije.

Přibližme si, v jaké poloze je tělo, když sedíš: ohnutá záda, ramena vpředu, vnitřní rotace rukou, ohnutí v kyčlích a kolenech.

Nejčastější „pohybová aktivita“ v digitální době.

Gravitace a komprese

Nemůžeš zapomenout na to, že na tvá těla působí gravitace. Působí odkdy ses narodili a zůstane s tebou, až po smrt. U gravitací platí, že je dobrý sluha, ale špatný pán. Kompresuje tě, pokud jí to dovolíš!

Jak si představit kompresi? Představ si babičku o hůlce, která se neumí vystřít. To je výsledek komprese a jejího prohraného boje s gravitací.

Bohužel, takto dopadne většina důchodců. Usmíření s bolestí a na lécích. Toto se dá změnit!

Vliv stresu na držení těla

Další věc, která se děje s tvým tělem. Pokud ti zavolá rozzlobený šéf-vzniká stresová reakce – ve tvém mozku se stimulují nervové dráhy, které tvé tělo propojují v momentální poloze – což je sed. A ty už moc dobře víš, jak vypadají tvé klouby při tom, jak sedíš.

Když tento proces zopakuješ několik hodin, let, nebo dokonce desetiletí, mozek se pak váže na nové odpovědi rozdělování úkolů v souboru integrovaných svalů, které spolu nefungují správně.

Co se děje ve tvém těle?

Nemůžeš zapomenout, že se v našem těle nachází fascie, která propojuje nejen naše svaly dohromady. Když přetěžuješ jednostranně své tělo, což je i sezení, tak nám tato fascie na určitých místech doslova zkrystalizuje a tím pádem, nám táhne naše klouby do různých směrů a poloh.

Z toho tedy vyplývá, že pokud ve svém tréninku neřešíš přebudování těchto neurologických zapojení, tak ledajaký pohyb, který jdeš provádět, podboruje tvou disharmonii v těle.

Příklad, jak se mohou jednotlivé klouby dávat do různých směrů. Vidíš se tam?

Držení těla je nesprávné a když vykonáváš ledajaký pohyb, tak ho děláš v takovém zapojení, jako kdyby tvé tělo stále sedělo na židli. Následně se to odrazí ve formě zranění, případně bolesti kloubů, spodního hřbetu, ramene a kolena.

SVALOVÁ STRUKTURÁLNÍ INTEGRACE

Nechci, aby sis myslel, že všechno, co děláš, je špatně. Každá pohybová aktivita je dobrá, ale otázka je, že jestli je pro tvé tělo efektivní. Dále se zkus zamyslet, jestli je tvůj pohyb úsporný a zda máš nad ním, vědomou kontrolu.

Já jsem neměla. Přebudovala jsem své tělo a nučila se, jak mají jednotlivé svaly mezi sebou správně fungovat. V praxi to znamená:

  1. dýchat do břicha, do bránice i hrudníku
  2. stát vzpřímeně
  3. rotace v hrudi
  4. chodit
  5. házet
  6. běhat

Odolávání gravitací a dekomprese

Další veličinou je, naučit se efektivně odolávat gravitaci a hýbat se ve všech směrech pohybu – sagitální, frontální, transverzální.

Umět vytvořit v těle dekompresi všech kloubů a naskládat je vůči sobě, co nejvíce symetricky. Pamatuj, že úplná dokonalost neexistuje ani v tomto.

Momentálně je jediná metoda, která ti dokáže nastolit v těle správné propojení, zlepšit vztah s gravitací a naučit tě, napojit se na své tělo

Metoda se nazývá FunctionalPatterns. Jde o druh biomechanického tréninku, který využívá pohybových prvků, které si získal během evoluce.

Tento pohybový biologický základ máš zapsaný v DNA a je pro tvé tělo přirozený a zdravý. Ty, jako člověk, který chodíš po dvou nohách, musíš mít v těle propojené, 3 věci:

1. zadek

2. břicho

3. hrudní páteř

Tyto veličiny musí, mezi sebou navzájem kooperovat ve stoje, v chůzi, v běhu a protože většinu času sedíš, tak i během toho.

Změny držení těla během evoluce. Pamatuj, že evoluce stále probíhá. Efektivní držení těla ztrácíš.

Když se podíváš, jak to funguje v přírodě, tak je to integrovaně (vše je se vším propojeno) a ne izolovaně. A ty jsi součást přírody. Myofasciální systém (svaly a fascie) není výjimkou a působí, jako jeden celek.

Když se podíváš na volejbalistu, když smečuje na síti. Provádí to jen samotná ruka? Ne, musí zapojit celé tělo, díky čemuž vytvoří dostatek síly k tomu, aby mohl míč zasmečovat na druhou stranu. Totéž lze přenést do běhu, kde integrovaný systém hybné síly, zmobilizuje všechny klouby ve struktuře, čímž se dosáhne správného pohybu.

Tato metoda jde do hloubky. Vytváří silné a odolné tělo. Nejlepší na tom je, že neposiluješ jen svaly, ale také mozek, což je pro dlouhodobé výsledky, dlouhověkost a celkové zdraví klíčové.

Držení těla, psychika a neverbální komunikace

Tady se zkus na chvilku zastavit a zamyslet nad jednou věcí. Jak bude na tebe působit člověk, který je shrbený a celkem celý skrčený do klubíčka, který neumí stát zpříma?

Nooo, na mě velmi ustrašeně, bez sebevědomí a bez síly, se postavit sám za sebe. Člověk se špatným držením těla, může vykazovat známky deprese a úzkostných stavů.

Dobré držení těla je fyzicky atraktivní. Tělo s dobrou dynamikou držení, bude mít pravděpodobně stejný poměr svalů v celém těle. Ukázalo se, že symetrie je jedním ze základů přitažlivosti.

Když se učíte, jak aktivovat své svaly hlubokého jádra, zapojíte sval zvaný-transverzus abdominis. Tento sval se chová, jako korzet pro vaše břicho, které vypadá menší, vaše páteř je stabilní a v optimální poloze.

Transverzus abdominis – tvůj „korzet“.

Ukázalo se, že 93% veškeré komunikace je neverbální. Když se podíváš na důsledky tohoto, je zřejmě, že efektivní držení těla vyzařuje důvěru. Řeč těla ovlivňuje tvé vzorce v mozku a může významně změnit tvé vyzařování, při komunikaci s ostatními. Výrazně se může zlepší tvůj život (ať v pracovním, nebo osobním životě).

Život bez bolesti

Není nic krásnějšího, než se cítit ve svém těle, jak na obláčku. Povím ti, že takový pocit mám, odkdy jsem začala cvičit touto metodou. Většinou vidíš na sociálních sítích propagaci tréninku, který ti vybuduje velké svaly, krásné cihličkové břicho a velkou prdel. Dnešní fitness průmysl považuji za velmi povrchní a neaplikovatelný na tuto dobu.

Nikdo z těchto lidí ti neřekne, co všechno stojí za tím, si vybudovat takové tělo. Je to XY času stráveném ve fitku, kde se doslova musíš zničit, abys dosáhl požadovaného výsledku. Takoví lidé se živí, jen cvičením a mají dostatek času na regeneraci a odpočinek. Provádění takových cviků nemá se zdravým pohybem a zdravým nic společného.

Vůbec nevadí, že nevypadáš takhle. Není to zdravé, tělo není úsporné a nedosáhneš efektivního pohybu

Ty se nemůžeš srovnávat s takovým člověkem. Jednoznačně ne, pokud jsi už maminka, případně chlap ve středním věku, který musí podávat v práci výkon a nemá zcela optimalizovanou svou tělesnou biologii.

V první řadě se musíš naučit pohyb, který je pro tvé tělo přirozený. Nadstavit si správné klouby vůči sobě a teprve potom můžeš experimentovat, s dalšími sportovními aktivitami.

Při provádění zdravého pohybu, musíš přejít přes svou komfortní zónu a být ochoten, jít do hloubky svého těla i pohybu. Za to, co obětuješ si vybuduješ kineestetickou inteligenci a pohybovou gramotnost.

To ti zajistí vytvoření silného a odolného těla, které je SEXY!

Zdroje

  1. Aguilar, N. (2014). The Power of Posture. ISBN 0990631621.
  2. Rolf, I. P. (1989a). Rolfing: Reestablishing the natural alignment and structural integration of the human body for vitality and well-being. Simon and Schuster. ISBN 9781620553398.
Posted in: Blog