11 Dub

Beyond Fitness, Beyond Money

  • By: ProSapiens
  • Blog

1. Těžko přijatelné nové myšlenky

„Největší odpor vzniká tam, kde jsou myšlenky nejblíž pravdě.“

Zamysli se na chvíli: pokaždé, když přišla revoluční myšlenka – ať už ve vědě, technologiích nebo kultuře – narazila na tvrdý odpor. Galileo skončil v domácím vězení, Tesla zemřel sám a nepochopený, Bitcoin byl zpočátku „hračka pro hackery“ a Functional Patterns (FP) je dnes „sekta“. Proč?

Protože nové paradigma ohrožuje status quo. Pokud jsi celý život věřil, že zdraví znamená dřepovat a tlačit na leg pressu, a někdo ti řekne, že nejdůležitější je naučit se znovu správně chodit – cítíš se ohrožený. Ne proto, že ten druhý nemá pravdu, ale protože boří tvoje vnitřní přesvědčení. Stejně jako když ti někdo řekne, že peníze, které celý život držíš v bance, ztrácí hodnotu, ale existuje něco jako Bitcoin. Je to nepříjemné – a tak to raději odmítneš.

FP i Bitcoin jdou proti proudu.

Zpochybňují to, co jsme považovali za „normální“ – ve fitness i ve financích. Oba systémy jsou výsledkem hlubokého pochopení reality – ať už biologické (FP), nebo ekonomické (Bitcoin). Oba vycházejí z principů, které byly dlouho přehlížené: lidský pohyb jako výsledek evoluce, nebo zdravé peníze jako nástroj důvěry a stability.

A právě proto jsou odmítané. Ne proto, že by nefungovaly – ale proto, že nás nutí myslet a měnit se. A to bolí.

Historický kontext

Všechno, co dnes považujeme za samozřejmost – že Země je kulatá, že bakterie způsobují nemoci, že internet má hodnotu – bylo kdysi zesměšňováno. První myšlenky jsou často vnímané jako hrozba, později jako „možná na tom něco je“, a nakonec jako „dává to smysl“. FP i Bitcoin jsou přesně v tomto bodě – mezi fází výsměchu a přijetí.


2. Progres není lineární

„Růst nevypadá jako výtah. Spíš jako horská dráha.“

Představ si graf Bitcoinu – divoký, nepředvídatelný, plný pádů i explozivního růstu. Pro někoho stres, pro jiného příležitost. Teď si představ vlastní cestu zdraví a pohybu. Začneš cvičit, tělo bolí, pak se něco zlepší, pak se to zase zkomplikuje. Zasekneš se. A pak zničehonic přijde zlom – postoj, který byl dřív nepřirozený, je teď automatický. Progres.

Bitcoin graf tě učí vnímat trh jako FP tě učí vnímat tělo – ne jako něco, co má růst každý týden. Ale jako něco, co potřebuje čas, cyklus, klid a integraci. Progres není rovná čára. Je to vlna, která tě postupně zvedá.

Ať už se bavíme o Functional Patterns nebo Bitcoinu, společné je jedno: výsledky nejsou lineární. V klasickém fitness očekáváš, že každý týden zvedneš víc. Ale lidské tělo tak nefunguje. Má své cykly, svůj rytmus. Stejně jako trhy. I v Bitcoinu přichází bull runy a bear markety, ale důležitý je dlouhodobý trend – ne to, co vidíš dnes.

FP tě učí vnímat kvalitu, ne kvantitu.

Místo toho, aby ses hnal za objemem svalů nebo počtem sérií, se učíš pohybu, který tě neničí. Výsledky nepřijdou hned, ale když se ohlédneš po roce, uvědomíš si, že tvé tělo funguje jinak. Stejně jako když držíš Bitcoin roky – najednou vidíš hodnotu, kterou dřív nikdo neviděl. Nejsou to sprinty. Je to maraton.

A co je nejzajímavější? Ty “neviditelné fáze” – kdy máš pocit, že se nic neděje – jsou často ty nejdůležitější. Tělo i mysl během nich integrují změnu. Stejně jako trh potřebuje čas na konsolidaci, aby mohl vystřelit. Skutečný růst často probíhá v tichu, mimo pozornost.

Nezáleží na tom, jak rychle jdeš dopředu. Důležité je, že nezastavuješ. Důvěřuj procesu. I když výsledek nevidíš hned, v zákulisí se toho děje víc, než tušíš.


3. Sekta nebo alternativa?

„Je sekta to, co je jiné – nebo to, čemu slepě věříme bez otázek?“

Functional Patterns i Bitcoin mají jedno společné: lidé, kteří jim nerozumí, je často označují za sektu. V očích mnohých to tak vypadá – skupina lidí, co dělá věci jinak, má vlastní jazyk, svoje hodnoty, a hlavně: nepodléhá většině. A když se většina cítí ohrožená, začne nálepkovat.

Ale pojďme se na to podívat blíž: je sektou ten, kdo opakuje něco, čemu nerozumí – protože to dělají všichni? Nebo ten, kdo si dovolí přemýšlet jinak, zpochybňuje dogma a hledá vlastní cestu? Je sektářství být oddaný systému, který ti léta přinášel bolest, nebo zkoumat nový přístup, který ti dává smysl, i když ho ještě nechápe celý svět?

Příklady jsou všude

V Anglii se jezdí vlevo – ve zbytku Evropy vpravo. Znamená to, že jsou Angličané sektáři? Ne. Jen to dělají jinak. Když někdo sbírá známky nebo je posedlý auty, říkáme mu „nadšenec“. Ale když někdo cvičí tak, aby ho nebolela záda a přemýšlí o zdraví jinak než většina? „To je nějaká sekta…“

FP ani Bitcoin nejsou pro každého. Ale nejsou postaveny na víře – jsou postaveny na principu, procesu a výsledcích. Fungují, i když jim ze začátku nikdo nefandí. A právě to je odlišuje. Ne víra, ale vlastní zkušenost.

Nazývat něco sektou je často způsob, jak si ulevit od nepohodlí z jinakosti. Ale možná právě ta jinakost je to, co stojí za to prozkoumat. Ne proto, že je to cool. Ale protože to může být pravdivé.


4. Decentralizovaný přístup a protokol

„Svoboda neznamená dělat cokoliv. Znamená chápat, co funguje – a proč.“

Bitcoin není anarchie. Je to systém postavený na pevném protokolu, kde každý může participovat, ale nikdo ho nemůže svévolně měnit. Nepotřebuješ banku ani povolení, ale musíš dodržet pravidla sítě. A přesně stejně funguje Functional Patterns.

FP není sbírka cviků. Je to protokol – živý, adaptivní, ale postavený na biologických zákonitostech. Nepředepisuje jediný způsob, jak cvičit, ale říká jasně: držení těla, kontralaterální vzorce, myofasciální propojení a další… tohle jsou věci, které fungují u každého člověka, protože vychází z evoluce, ne z módy.

Různé cesty, stejný princip

V Bitcoinu každý drží klíče sám – v FP každý nese odpovědnost za své tělo. Neexistuje guru, který ti řekne „tady je jediná správná technika“. Existují principy, na kterých stavíš. Můžeš být kreator – pokud respektuješ zákony pohybu. Stejně jako můžeš vytvářet vlastní transakce, smart kontrakty nebo lightning řešení – pokud dodržíš pravidla blockchainu.

FP i Bitcoin dávají svobodu. Ale není to levná svoboda. Vyžaduje porozuměnídisciplínu a schopnost přemýšlet v systémech, ne v dogmatech. A to je možná důvod, proč je tolik lidí žijí raději v zajetí – protože je tam jednodušší manuál.

Skutečná svoboda nevzniká, když si můžeš dělat, co chceš. Ale když chápeš, jak svět funguje – a rozhodneš se podle toho žít.


5. Investice do sebe

„Skutečná hodnota roste skrytě – a zhodnocuje se v čase.“

Začít s Functional Patterns je jako začít investovat do Bitcoinu. Nečekáš zázrak přes noc. Zpočátku to bolí – fyzicky, mentálně, emocionálně i finančně. Tělo odporuje, protože si zvyklo na kompenzace. Stejně jako mysl odmítá přijmout, že peníze v bance nejsou tak bezpečné, jak si myslíme.

Ale když vydržíš pár měsíců, začneš vnímat změny. Jinak stojíš. Jinak chodíš. Mizí bolesti, které jsi považoval za „normální“. Stejně jako po čase zjistíš, že tvoje investice do Bitcoinu začíná mít smysl – ne proto, že zbohatneš, ale protože mění tvoje vnímání hodnoty, bezpečí a autonomie.

Není to spotřeba, je to kapitál

FP i Bitcoin jsou investice. Ale ne do věcí – do tebe. A právě proto jsou tak cenné. Vyžadují trpělivost, sebereflexi a disciplínu. Není to sexy marketing na six-pack do léta. Není to instantní výnos. Je to systém, který tě promění zevnitř.

A ta největší výhoda? S každým rokem přináší víc. Víc funkce, víc svobody, víc klidu. FP ti umožní běhat bez bolesti ve 40, 50 i 60. Bitcoin ti umožní přemýšlet o penězích jinak – svobodně, dlouhodobě, bez manipulace.

Lidé často litují, že něco neudělali dřív – nezačali cvičit, neinvestovali, nezačali se starat o zdraví. Ale málokdy litují, že se o sebe začali starat příliš brzy.


6. Každá metoda má svou armádu

„Otázka nie je, do akej komunity patríš. Ale prečo tam vlastne si.“

Každá metóda, ktorá niečo mení, si okolo seba vytvorí armádu. Bodybuilderi majú svoju. Vegáni tiež. Aj jogíni, crossfiťáci, biohackeri. Bitcoin má svojich maxi. A Functional Patterns? Tiež máme svoju armádu. Ale rozdiel je v tom, z čoho tá armáda vzniká.

Nejde o slepou věrnost. Nejde o dogma. V FP komunitě nás nespojuje to, že děláme stejné cviky. Ale to, že nám záleží na funkčnosti. Na pohybu bez bolesti. Na tom, že chceme své tělo používat dlouhodobě, ne jen na efekt. Stejně jako bitcoineři nechtějí jen zbohatnout – chtějí zachovat hodnotu, osvobodit se od inflace, mít kontrolu nad svými prostředky.

Proč to vlastně děláš?

To je ta klíčová otázka. Děláš to, protože je to trendy? Protože to dělají všichni kolem? Nebo proto, že ti to dává smysl? Komunita je silná věc. Když ji máš, podrží tě v bear marketu i v regresi. Když máš krizi, nechce se ti, máš pocit, že to nikam nevede – právě tehdy to celé začne dávat smysl.

Silná komunita není ta, která tě hypeuje. Ale ta, která tě drží při zemi, když ti lítá hlava. A zároveň tě umí nakopnout, když ztrácíš oheň. A to je to, co FP i bitcoinová komunita dokážou. Jsme tu, když je potřeba. Bez falešných úsměvů. Bez pozlátek. Ale s výsledky.

Nejde o to, jestli někam patříš. Ale o to, jestli víš, za co vlastně bojuješ. Funkce, svoboda, smysl. To jsou hodnoty, které za to stojí.


7. Maximalismus vs. efektivita

„Nedělej všechno. Dělej to, co má smysl.“

V kryptu je známý pojem „Bitcoin maximalismus“ – tedy přesvědčení, že všechny ostatní kryptoměny jsou zbytečné nebo rizikové, a že Bitcoin je jediná dlouhodobě udržitelná volba. A víš co? Tenhle postoj má něco do sebe. Můžeš mít v portfoliu desítky altcoinů, ale právě Bitcoin je ten, co přežívá, když ostatní padají.

Ve světě pohybu je to podobné. Můžeš dělat powerlifting, kalisteniku, jógu, box, HIIT, tanec, lezení… a všechny ty aktivity mají něco do sebe. Ale pokud je tvoje tělo postavené na kompenzacích, pokud ti chybí základní biomechanika, držení těla, koordinace – stavíš na písku. FP tě naučí postavit tělo tak, aby všechno ostatní fungovalo líp. A nebo – aby vůbec fungovalo.

Méně = víc

Nejde o to, že „smíš dělat jen FP“. Stejně jako Bitcoin maximalismus neznamená, že si nikdy nesmíš koupit jiný coin. Ale jde o prioritu. O to, co tvoří základ. V tréninku i v investicích máš omezené zdroje – čas, energii, peníze, pozornost. A záleží, kam je dáváš. Protože většina lidí nedělá špatné věci – jen dělá moc věcí bez systému.

FP tě nebrzdí – naopak. Když zvládneš základy (stání, chůze, běh, hod), můžeš pak s tělem dělat cokoliv. Ale s jiným vědomím. S jiným základem. S tělem, které je připravené. A to je obrovský rozdíl.

Můžeš cvičit všechno a dělat to průměrně. Nebo se můžeš soustředit na to, co má dlouhodobou návratnost. V pohybu i v investicích platí to samé: efektivita > pestrost. A někdy je maximalismus vlastně jen jiný výraz pro moudré priority.


8. Změna systému = změna života

„Nejde jen o to, co děláš. Ale jak to děláš.“

Když změníš svůj systém pohybu – mění se tvoje tělo. Když změníš systém, jak přemýšlíš o penězích – mění se tvůj vztah ke svobodě. Functional Patterns a Bitcoin toho mají víc společného, než se zdá. Oba nejsou jen metodou nebo nástrojem. Jsou systémovou změnou. A systém, ve kterém žiješ, vždycky formuje, kdo jsi.

Většina lidí trénuje tělo podle estetiky. Ale estetika není funkce. Stejně jako většina lidí spoří peníze, aniž by přemýšleli, co vlastně „hodnota“ znamená. FP ti ukáže, že forma následuje funkci. Že když se hýbeš správně, vypadáš dobře jako vedlejší efekt. Bitcoin tě naučí, že když pochopíš princip hodnoty, nemusíš se bát inflace, států, krizí ani propagandy.

Není to jen „jiný trénink“. Není to jen „jiná měna“.

Je to jiný přístup k životu. V FP začínáš vnímat, co tělo potřebuje, ne co chceš. Učíš se zpomalit, vnímat, měnit hlubší vrstvy. V Bitcoinu přestaneš sledovat každý pohyb ceny – a začneš chápat čas. Trpělivost. Strategii. V obou případech jdeš hlouběji, než většina vůbec tuší, že existuje.

A když jednou vstoupíš do toho nového systému – už se nechceš vracet. Protože zjistíš, že jsi vlastně celou dobu fungoval podle pravidel, která ti nesloužila. A že můžeš fungovat jinak.

Nejde o to, mít lepší trénink nebo víc peněz. Jde o to, změnit systém, ve kterém žiješ – a tím změnit celý svůj život. Od bolesti k funkci. Od závislosti ke svobodě. Od chaosu k vědomé volbě.


9. Jsou obě rakovina?

„Ne všechno, co vypadá jako problém, jím skutečně je.“

Bitcoin je často obviňován, že ničí přírodu. Kvůli těžbě. Kvůli spotřebě energie. Jenže málokdo srovná data s realitou. Bitcoin využívá především přebytečnou nebo obnovitelnou energii – v odlehlých místech, kde by se jinak nevyužila. Naopak bankovní systém, platební sítě a zlatý standard spotřebovávají řádově víc zdrojů, a navíc fungují v neefektivní, centralizované struktuře, která neustále roste. Když se podíváš pod povrch, zjistíš, že BTC má potenciál být jedním z nejudržitelnějších monetárních systémů vůbec.

Podobně to funguje i s Functional Patterns. Z dálky to vypadá přísně, složitě, „přehnaně technicky“. Ale když pochopíš, proč to všechno dává smysl – zjistíš, že je to jeden z nejpřirozenějších a nejšetrnějších přístupů k pohybu, jaký existuje. Je postavený na tom, aby tvé tělo fungovalo v souladu se zákony přírody – gravitací, strukturou, energií.

FP ≠ strach z pohybu. BTC ≠ nenávist ke všem systémům.

Functional Patterns nevzniklo proto, aby lidi odradilo od pohybu. Naopak – má tě naučit, jak se hýbat bez bolesti, ne jak se bát každého kroku.
Stejně jako Bitcoin nevznikl proto, aby ses bál všech institucí, států a světa. Má ti dát nástroj ke svobodě – ne důvod k paranoii.

Není nic špatného na kritickém myšlení. Ale pokud se z něj stane postoj, který tě paralyzuje místo toho, aby tě posunul – přicházíš o smysl celé cesty. Oboje – FP i Bitcoin – jsou tady proto, aby tě posílily, ne zpomalily.

Nástroj sám o sobě není problém. Záleží na tom, v čích rukou je – a co s ním děláš.


10. Sloboda nie je zadarmo

„Vo světe plnom shortcutov si FP aj Bitcoin vyžadují disciplínu.“

Dnešní svět miluje rychlá řešení. Cvič 10 minut denně, stáhni si tuhle aplikaci, zbohatni přes noc. Instantní trénink, instantní investování, instantní motivace. Jenže FP i Bitcoin ti hned na začátku řeknou nepříjemnou pravdu:

Svoboda něco stojí – čas, úsilí a odhodlaní.

Cvičit podle FP znamená začít vidět věci, které jsi předtím neviděl – ve svém těle, v pohybu, v bolesti. Nemůžeš to obejít. Neodmakáš si to „jen tak napůl“. Stejně jako u Bitcoinu – projdeš si fází, kdy to neroste, nikdo tomu nevěří, všechno vypadá divně… a ty přesto pokračuješ, protože víš, co buduješ.

Obojí tě nutí vyrůst

FP tě změní. Nejen tělo, ale i myšlení. Už nebudeš chtít zbytečně plýtvat pohybem. Budeš hledat účel, směr, efektivitu. A najednou to začneš vidět všude – jak lidé stojí, chodí, dýchají, jak se jejich páteř pohybuje.

Bitcoin tě naučí přemýšlet dlouhodobě. Přestaneš bezmyšlenkovitě utrácet. Začneš si vážit času, hodnoty, energie. A to jsou věci, které nejdou koupit, ani si je zkrátit.

FP ani Bitcoin ti nic neslibují zadarmo. Ale když jim věnuješ pozornost a disciplínu, dají ti něco, co se nedá koupit – vědomou kontrolu nad svým tělem. A nad vlastním životem.


Závěr

Bitcoin a Functional Patterns jsou dvě věci, které mi zásadně změnily život.

Díky FP jsem konečně našel to, co jsem dlouho hledal – spojení nápravy pohybových vzorců s jejich následným posílením. Něco jako propojení fyzioterapie a silového tréninku – ale v systému, který dává smysl, funguje dlouhodobě a mění lidi od základu.

Díky Bitcoinu jsem pochopil víc o tom, jak funguje svět, peníze, moc a ekonomika. A právě díky němu jsme spolu s Terezkou mohli začít naplňovat naše sny – přestěhovat se do Brna a odstartovat cestu studia a tvorby ProSapiens Biomechanic.

Jsou to dvě věci, které mě (nás) budou provázet ještě dlouho. A já jsem vděčný, že si ke mně našly cestu.Možná právě teď i ty stojíš na rozcestí. Možná hledáš systém, který ti pomůže najít pevnost – v těle nebo v životě. Možná ti tohle spojení FP a Bitcoinu pomůže najít cestu, která bude tvoje. A skutečně funkční.

Možná právě teď i ty stojíš na rozcestí. Možná hledáš systém, který ti pomůže najít pevnost – v těle nebo v životě. Možná ti tohle spojení FP a Bitcoinu pomůže najít cestu, která bude tvoje. A skutečně funkční.

Posted in: Blog