FUNKCE FASCE 1.ČÁST
- By: ProSapiens
- Blog
Zamýšlel ses někdy nad tím, jak je to možné, že jednotlivé orgány, jako játra, plíce, ledviny, měchýř a střeva mají své místo a pevně tam drží? Proč mají lymfatický, nervový, arteriální a venózní systém svůj určitý neměnný tvar? Proč se tvé jednotlivé části těla nerozpadnou, když dopadneš na zem, z vysoké výšky?
Pre mňa je ľudské telo fascinujúce. Obzvlášť spojivové tkanivo (fascia). O tomto orgáne sme sa v škole neučili veľa, čo je škoda. Myslím si, že každý človek, ktorý sa zaujíma o pohyb a zdravie, by mal vedie o fascií aspoň základne informácie.
Preto ti v tomto článku vysvetlím, aké funkcie má fascia v tvojom tele.
Jak ovlivňují jednotlivé funkce fasciálního systému tvé tělo
Fascia je v našem těle souvisle propojena. Je výsledkem evoluce, kde vznikla dokonalá synergie mezi různými tkáněmi, tekutinami a pevnými látkami. Je schopna podporovat, dělit, pronikat, vyživovat a spojovat všechny části těla. Neustále přijímá mechanicko-metabolické informace, které mohou ovlivnit tvar a funkci celého těla.
Následně se ti budu, snažit, co nejjednodušeji popsat její jednotlivé nejdůležitější funkce.
1. Strukturální integrita
Kdyby ti odstraním všechny tvé tělesné systémy kromě fasciálního, určitě bys nezůstal žívý, ale tvůj tvar těla, by zůstal stejný. Kdyby ti odstraním fasciální systém, tak by tvůj tvar a pravděpodobně i život skončil. Toto potvrzuje propojenost různých struktur těla, které není třeba od sebe oddělovat. Fascia podle toho ve které části těla se nachází má různou velkost a sílu.
Fascie a orgány
Kolem orgánů se nachází druh pojivové tkáně, která se jmenuje tuková tkáň. Propojuje naše orgány ke kostem, zachovává jim anatomickou integritu a tím jim umožní, jejich správnou funkci.
Fascie a svaly
Kromě orgánů se nám fascie rozpíná i mezi svaly. Odděluje je od sebe a udává svalům tvar. Vztah mezi svaly a fascií, je harmonický. Tvoří spolu tzv. myofasciální systém. V tomto vztahu vzniká poněkud jiný pohled na pohyb lidského těla. Svaly nám slouží jako takový „motor“ pro klouby a je to díky CNS. Existuje mnoho článků, které dopodrobna rozepisují, jak funguje sval, takže to tady nebudu rozebírat.
Pojďme se podívat na kooperaci fascie se svaly. Myofasciální systém zahrnuje kontraktilní svaly a pojivovou tkáň. Vytváří tvar a proniká do svalu. Orientuje nervová a cévní zakončení. Na některých místech je fascie zhrublá, tehdy jde většinou o úpon, nebo úsek, který se napojuje na kost, což zajišťuje přenos pohybu ze svalů na kosti. Kromě toho ti zajišťuje koordinaci, což pomáhá udržet stabilitu a správnou funkci kloubů.
Proto je důležité, abys v tréninku využíval pohybů, které působí blahodárně na fascii.
2. Podpůrná funkce
Během toho, jak jsi byl v děloze a vyvíjelo se tvé embryo, rostl tvůj cévní i nervový systém spolu s fasciálním systémem. Tím se stala fascie oporou pro nervový, venózní a lymfatický systém. Jejím úkolem v tomto vztahu je zachovávat jejich tvar, komunikovat a přenášet informace z buněk a zajistit jim klouzání mezi tkáněmi, hlavně nervu.
Dostatečné klouzání je prediktorem zdravého nervu. Neurové tkáně (axon a různé aferenty) a výsledná zakončení jsou uzavřeny ve více vrstvách fascie. Když je myofasciální systém narušen, může být zdrojem bolesti a funkčního omezení.
3. Ochranná funkce
Pojivová tkáň vykazuje v různých částech našeho těla míru variability a adaptibility. Chrání různé části před nebezpečnými silami napětí a stresu, které vznikají při pohybu, ale také při pracovním stresu.
Po celé délce cerebrospinální osy chrání fascie mozek a spinální míchu před nadměrným kolísáním tlaku. V těchto tkáních jsou fascie velmi přizpůsobivé a vytvořila se zde cerebrospinální tekutina a hustá síť žil, což slouží jako hydraulický tlumičový systém.
Co se týká cév a nervového systému, úkolem fascie je chránit před kompresí, natažením.
Jak už víš, fascie obaluje i orgány a kromě toho její výběžky z obalu postupují dovnitř orgánu a tam jej různě dělí na části. Díky předělování se snižuje rychlost šíření infekce z jedné části orgánu do druhé.
4. Tlumící Funkce
Fascia má jednu speciální vlastnost a tou je elasticita a viskoelasticita. To pomáhá při je funkcí, jako tlumič. Ve fascii se nacházejí proteoglykany, které si můžeš přestavit jako vlákna a působí jako lubrikanty. Pod vlivem neustálého stresu mění strukturu tkáně, díky její viskoelastické vlastnosti.
Nyní přejdeme trochu do praxe. Při pohybu naším tělem prochází energie, která nám vytváří mechanické napětí, které se může na určitých místech hromadit. Úkolem fascie je tlumit různé nárazy, absorbovat energii a rozptylovat ji do celého těla. Máš-li na určitých místech napětí, které vzniká přirozeně a nestaráš se o svou fascii, může vzniknout úraz, nebo se objevit bolest.
Literatura
- Paoletti, S., & Sommerfeld, P. (2009b). Fascie: Anatomie, dysfunkce, léčení.
- Jurecka, A., Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College, Papież, M., Hospital, D. H. C. E. S., Gądek, A., & Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College. (2020b). Characteristics of fascia in reference to treatment possibilities of chosen hand diseases. Biomedical Journal of Scientific & Technical Research, 29(5), 22927–22931. https://doi.org/doi: 10.26717/BJSTR.2020.29.004874.
- Acheff, K. (2018b, July 26). Collagen + mechanical properties of fascia — Tami Apland, LMT. Tami Apland, LMT. https://www.tamiapland.com/blog/2018/7/26/collagen-mechanical-properties-of-fascia.
- Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences.
- instagram: @terezka_zatkova
- facebook: Terezia Zaťková
- linkedin: Terezka Zaťková