3. díl: Jak vznikají Anatomické vlaky ? Podle pravidel!
- By: Filip Stráňavský
- Blog
Všechno má svá pravidla, a to platí i pro fungování a navrhování myofasciálních meridiánů.
- Myofasciální meridiány probíhají nepřetržitou cestou v jednom směru.
- Jsou připevněny na kostní stanici (úpon).
- Meridiány se mohou spojovat a rozcházet se v různých záhybech a křižovatkách.
- Myofasciální meridiány jsou nazývány také „rychliky“ a „osobáky“, což představuje rychlejší a pomalejší pohyb v svalovém a fasciálním systému.
1. Myofasciální meridiány probíhají nepřetržitou cestou v jednom směru
Dráhy, kterými se přenáší energie vedená anatomickými vlákny z jedného konce na druhý, se nazývají „koľaje“.
Pokud se chceme efektivně pohybovat naším tělem, potřebujeme, aby naše dráhy (koľaje) šly co nejpřímější cestou bez zbytečných výkřiků. Pokud chceme odstranit nerovnováhu a jednoznačná vybočení, musíme sledovat vlákna spojivové tkáně, která udržují stabilní směr bez skoků nebo křížení přes fasciální roviny.
2. Jsou připevněny na kostní stanici (úpon)
Fascia nemá začátek ani konec. Může se pohybovat po povrchu, ale také může pronikat do hloubky a stejně tak může přecházet z povrchu do hloubky a naopak. Proto je stanice definována jako místo, kde se povrchový obal spojí s vnitřním obalem na kosti – „osteoartikulární obal“ (okostice). Jinými slovy, kostra je místem, kde se povrchový obal propojí s vnitřním obalem, což umožňuje fascii pohybovat se po celém těle bez přerušení.
3. Meridiány se mohou spojovat a rozcházet se v různých záhybech a křižovatkách
1. Výhybka
Fasce se prolínají a kříží. Tato místa jsou označena jako „výhybky“ (záhyb je místo, kde vlak přechází z kolejí do dalších kolejí).
Například Rhomboideus se pohybuje po spinálních výběžcích až po mediální hranu lopatky. Na lopatce je zřejmé fasciální spojení obou serratus anterior (zejména z fascie na hluboké straně rhomboideů), které se nese kolem a pod lopatkou do hrudního koše, ale i (z fasciální vrstvy na povrchovou stranu rhomboideů) k infraspinatu, který nese rameno.
To, kterým směrem vlak půjde při určitém pohybu nebo držení těla, závisí na poloze těla a vnějších silách, které na něj působí. To, kterým směrem vlak jde, není určeno naší volbou, ale je to samořídící se činnost.
2. Točna
Je to místo, kde se setkává několik myofasciálních meridiánů, popřípadě to je místo, kde síla procházející tělem musí být rozdělena podle toho, jaký pohyb provádíš nebo jak zrovna stojíš. Na tomto místě dochází k konkurenčnímu boji různých silových vektorů, v kterých se musí rozhodnout, kudy bude vlak pokračovat.
4. „Rychliky“ a „osobáky“, představují rychlejší a pomalejší pohyb v svalovém a fasciálním systému.
V těle se nacházejí dva typy svalů:
- Dvojkloubní / polyartikulární svaly, které procházejí přes dva klouby = „rychlíky“
- Jednokloubní / monoartikulární svaly, které procházejí přes jeden kloub = „osobáky“
Dvoukloubé svaly často překrývají jednokloubé svaly, které duplikují část funkce polyartikulárního svalu. Pointou tohoto fenoménu je, že posturální „nastavení“ je určeno spíše povrchovými rychlíky než hlubokými osobáky. To v praxi znamená, že pokud máme vysunutou pánev (anterior pelvic tilt), měli bychom spíše uvolnit pectineus a iliacus (osobáky) namísto rectus femoris nebo sartorius.
Intro Myofasciálnych Línií
V nejbližších článcích stručně popíšeme z každého rohu trochu toho, co nás nejvíce zajímalo nebo ovlivnilo. Pokud by tě to zajímalo, doporučujeme ti přečíst si knihu od Toma Mayerse Anatomy Trains, kde najdeš všechny potřebné a podstatné detaily.
V predchádzajúcich článkoch sme si už povedali viac o myofasciálnych meridiánoch a ich význame pre pohybový aparát. Teraz sa pozrieme bližšie na 12 línií, ktoré navrhol Tom Myers v knihe Anatomy Trains:
- Povrchová Zadná Línia / Superficial Back Line – linie procházející podél povrchu těla od paty přes diagonály těla a páteř až k lebce.
- Povrchová Predná Línia / Superficial Front Line – linie procházející podél povrchu těla od špiček prstů přes diagonály těla až k hlavě a krku.
- Boční Linie / Lateral Line – linie procházející podél boku těla od paty až k uchu.
- Spirálni Linie / Spiral Line – linie procházející tělem ve šroubovicovém vzoru, zahrnující celé tělo včetně končetin a hlavy.
- Povrchová Prední Linie Ruky / Superficial Front Arm Lines – linie procházející podél přední strany paže a přední strany hrudníku a břicha.
- Hluboká Prední Linie Ruky / Deep Front Arm Line – linie procházející podél přední strany paže, hrudníku a břicha, s hlubšími spojeními a úpony než Povrchová Prední Linie Ruky.
- Povrchová Zadní Linie Ruky / Superficial Back Arm Line – linie procházející podél zadní strany paže a přední strany lopatky.
- Hluboká Zadní Linie Ruky / Deep Back Arm Line – linie procházející podél zadní strany paže a lopatky, s hlubšími spojeními a úpony než Povrchová Zadní Linie Ruky.
- Přední Funkční Linie / Front Functional Line – linie zahrnující přední část těla a sahající od paty až k očím, prochází podél Povrchové Přední Linie a Hluboké Přední Linie Ruky.
- Zadní Funkční Linie / Back Functional Line – linie zahrnující zadní část těla a sahající od paty až k lebce, prochází podél Povrchové Zadní Linie a Hluboké Zadní Linie Ruky.
- Ipsilaterální Funkční Linie / Ypsilateral Functional Line – linie procházející podél jedné strany těla od paty až k lebce, zahrnující Boční Linii a Povrchovou a Hlubokou Zadní Linii Ruky.
- Hluboká Přední Linie / Deep Front Line – linie procházející podél přední strany těla a zahrnující diagonály těla a přední stranu páteře.
Literatura:
- Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Science
instagram: @philipjerry
facebook: Philip Jerry Stráňavský
linkedin: Filip Stráňavský
twitter: JerryslavFilip