18 Čvc

Z čeho se fascie skládají ?

  • By: ProSapiens
  • Blog

Hned od začátku to bude velmi jednoduché, protože fascii tvoří jen 2 složky:

1. Buňky 5%
2. Mezibuněčná hmota/Extracelulární matrix (ECM) 95%

Když však půjdeme do hloubky trošku se to zkomplikuje.

Bill Parrisi: ,,Základní komponenty tkáně fascie jsou tvořeny buňkami (většinou fibroblasty), které se protlačují přes extracelulární matrix (ECM). ECM poskytuje stavební materiál fluid-základ pro vše ve vašem těle a umožňuje mechanickou signalizaci mezi buňkami a systémy. Kromě kolagenových a elastinových vláken se tekutá část ECM nazývá „základní hmota“, která je čirá, vodnatě gelová, která se liší viskoelasticitou v závislosti na počtu vláken a množství vody a dalších přítomných chemikálií. Synoviální tekutina v kloubech je v podstatě gel smíchán s velkým množstvím vody, zatímco chrupavka na koncích kostí je vyrobena z podobného gelu s velmi malým množstvím vody.“

Fascia = Extracelulární matrix + Buňky

Vše v těle je tvořeno buňkami

Buňka je základní stavební jednotkou života. Život na této planetě započal jednobuněčným organismem. Všechny rostliny, zvířata i lidé jsou vyrobeni z obrovského počtu buněk (10 – 100 trilionů), které navzájem spolupracují a dohromady tvoří nás a život samotný.

Buňky v našem těle tvoří dohromady nás, aby mohli žít.

Buňky vytvářejí různé skupinky, které sociálně interagují podobně jako vysokoškoláci v klubu. Pokud si dobrý pozorovatel můžeš si v „klubu“ (tele) všimnout 4 největší skupinky buněk:

  1. nervové
  2. svalové
  3. epiteliální
  4. pojivové

I, když jsou odlišné sdílejí společné vlastnosti. Avšak každá z nich je mistryně v té své. Např. všechny buňky se pohybují podél membrán, avšak nervové v tomto dominují. Všechny obsahují nějaký aktin, aby byly schopny kontrakce, avšak svalové buňky jsou v tomto průbojnice. Epitelové buňky se zaměřují na povrch kůže a soustředí se na absorpci výživy, vylučování chemických produktů, jako jsou hormony, enzymy a podobne.

Nás však nejvíce zajímají buňky pojivové tkáně, které se specializují na vylučování produktů do mezibuněčného prostoru, které pak formují naše kosti, chrupavky, vazy, šlachy, klouby a fasciální lisy. Pojivové buňky tvoří vlastně substrát pro všechny ostatní a budují silné poddajné „věci“, které nás formují a drží pohromadě. Tento „substrát“ (mezibuněčná hmota) vytváří pro všechny ostatní buňky společné komunikační prostředí.

Přestože existuje mnoho různých buněk v systému pojivové tkáně (červené krvinky, bílé krvinky, fibroblasty, myofibroblasty, žírné buňky, giální buňky, pigmentové buňky, tukové buňky a osteocyty mimo jiné) jsou to fibroblasty a jejich příbuzní, kteří produkují většinu prvků do mezibuněčné hmoty.

V dalším článku se dočteš:

  1. co jsou fibroblasty ?
  2. jaké různé druhy fibroblastú známe ? a
  3. k čemu všechno je naše fascie využívaj ?

Literatura:

  1. Schleip, R., & Wilke, J. (2021b). Fascia in sport and movement.
  2. Lesondak, D., & Akey, A. M. (2020b). Fascia, function, and medical applications. CRC Press.
  3. Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences
Posted in: Blog